So these people exist?. Diabeetus. so today. my friend Tyler went to 'lmlkii he noticed that there was a promotional sale for Sun Drop- litre no one here buys i drink math Soda pop cents Cheap 6 tumblr funny 3 tags 935 34
Home Original Content Funny Pictures Funny GIFs YouTube Funny Text Funny Movies Channels Search

hide menu

So these people exist?

Diabeetus

so today. my friend Tyler went to 'lmlkii he noticed that there was a
promotional sale for Sun Drop- litre no one here buys it and
they were selling them for like almost is cents a home.
so naturally. Tyler soo bottles-
it tools 3 ears to transport all of the Son Drop. and he has To
in his garage. rd) in his room. and the rest- is stored at another friend‘
noose-
without the discounts. his purchase would name added up to .
he spent
hes the guy we learn aou in
...
  • Recommend tagsx
+668
Views: 29819
Favorited: 40
Submitted: 07/28/2014
Share On Facebook
Add to favorites Subscribe to goobyman E-mail to friend submit to reddit

Comments(76):

[ 76 comments ]

Show All Replies Show Shortcuts
Show:   Top Rated Controversial Best Lowest Rated Newest Per page:
Order:
What do you think? Give us your opinion. Anonymous comments allowed.
#5 - include (07/28/2014) [+] (12 replies)
stickied by goobyman
How does it taste like?
Is it like Mountain Dew?
#32 - frustrate ONLINE (07/29/2014) [-]
"Naturally" buys 600 bottles
"Naturally" buys 600 bottles
User avatar #4 - thedecodedgamer (07/28/2014) [+] (7 replies)
More math time
If he does a bottle return (if you can even do it with sundrop) he will gain $0.05 per bottle

$0.05 * 600 = 30$

34$ - 30$ = 4$ spent

Lets say he lived in Maine

$0.10 * 600 = 60$

60$ - 34$ = 26$ gained

Total profit = 600 bottles of Sundrop / 26$ (For more sundrop)

Lets do some more math, basically with the $0.10 return he can have an infinite number of sundrop but with the $0.05 return everything costs $0.01 (without taxes)

He could have bought 3400 bottles of it if the store had that supply and if it had the 5 cent return.
User avatar #19 - coloki (07/28/2014) [+] (1 reply)
>not buying 600 bottles of grape drank

ISHYDDT
#40 - anomynousanon (07/29/2014) [+] (1 reply)
I failed math so I might be wrong here but 600 bottles at 6 cents each is $36 not $34, no?
(0.06 * 600 = 36)
#36 - numbmind ONLINE (07/29/2014) [-]
Six cents a bottle and nobody called me!?
Six cents a bottle and nobody called me!?
User avatar #1 - huntergriff ONLINE (07/28/2014) [+] (2 replies)
i like sundrop.
User avatar #20 - thedungeonmaster (07/28/2014) [+] (1 reply)
That guy is gonna have diabetes in like a month
+1
#63 - captainlazernipple Comment deleted by goobyman [-]
#50 - jengiveshead ONLINE (07/29/2014) [-]
34$ to trash your teeth? Good luck to you, son.
34$ to trash your teeth? Good luck to you, son.
User avatar #24 - mauerman ONLINE (07/29/2014) [+] (11 replies)
So in America it's possible to purchase something over the confines of what would be reasonable?
In Denmark, if something is on sale, the store decides how many you as an individual can buy that day. If you want more, you gotta get more people.
User avatar #14 - Funnel ONLINE (07/28/2014) [+] (3 replies)
**** , he would have to drink 2 bottles a day just so they won't expire, assuming they are like right out of the factory which I doubt since they reduced their price so much.
User avatar #16 to #14 - goobyman (07/28/2014) [-]
sell that **** to your friends
0
#57 - captainlazernipple Comment deleted by goobyman [+] (2 replies)
0
#56 - captainlazernipple Comment deleted by goobyman [+] (1 reply)
0
#55 - captainlazernipple Comment deleted by goobyman [+] (2 replies)
0
#54 - captainlazernipple Comment deleted by goobyman [+] (1 reply)
0
#53 - captainlazernipple Comment deleted by goobyman [+] (1 reply)
0
#52 - captainlazernipple Comment deleted by goobyman [+] (1 reply)
0
#51 - captainlazernipple Comment deleted by goobyman [-]
[ 76 comments ]
Leave a comment
 Friends (0)